Napady płaczu u niemowlęcia: przyczyny i jak sobie z nimi radzić - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Napady płaczu u niemowlęcia: przyczyny i jak sobie z nimi radzić

Napady płaczu u niemowlęcia: przyczyny i jak sobie z nimi radzić

Autor zdjęcia/źródło: Obraz joffi z Pixabay

Każde niemowlę płacze. Czasem jednak płacz jest nieukojony. O czym może świadczyć płacz dziecka i kiedy płacz niemowlaka może być powodem do niepokoju rodziców?

Płacz dziecka jest jedynym sposobem komunikacji z rodzicami i otoczeniem. To jedyna forma wyrażania uczuć i potrzeb, dopóki dziecko nie potrafi mówić. Im szybciej my dorośli nauczymy się odróżniać rodzaj płaczu malucha, tym szybciej zniknie niepokój i u rodziców i u dziecka.

Płacz dziecka: dlaczego niemowlę płacze?

Płacz to wiadomość wysyłana do osób dorosłych. Czasem jest to informacja, że maluch jest głodny, ma mokrą pieluszkę lub jest mu zimno, a czasem, że chce by go wziąć na re e i przytulić. Ukojenie płaczu pojawia się wtedy, kiedy znika przyczyna płaczu. U najmniejszych niemowlaków czasem płacz nie milknie i może to oznaczać, że przyczyna tkwi głąbiej, a płacz może być oznaką kolki niemowlęcej.

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki niemowlęcej jest nagły wybuch płaczu, który może nawet trwać 3 godziny. Najczęściej pojawia się w godzinach wieczornych, czasem popołudniowych. Kolka pojawia się w 1. miesiącu i ustępuje ok 4. miesiąca życia dziecka. Dodatkowymi objawami są wzdęcie brzuszka, kłopot z wypróżnieniem i gazami, podkurczone nóżki. Prawdopodobną przyczyną kolki jest niedojrzałość układu pokarmowego maluszka. 

>>> Czytaj też:  WYPRAWKA dla mamy i dziecka: to warto mieć

Płacz niemowlaka: dodatkowe objawy, które mogą niepokoić

To zupełnie normalne, że niemowlę płacze. Jeśli jednak napadowemu płaczowi niemowlęcia, który trwa godzinę i nie da się da się go ukoić w żaden z ogólnodostępnych sposobów, towarzyszą takie objawy, jak:

  • Wymioty,

  • Biegunka,

  • Gorączka,

  • Zmniejszona aktywność dziecka,

  • Brak apetytu, 

należy KONIECZNIE zgłosić się z dzieckiem do lekarza, w celu dokładnego zbadania. Jeśli sytuacja się powtarza, warto wykonać badania w kierunku chorób układu pokarmowego, układu moczowego, oddechowego czy zapalenia ucha. Tylko specjalistyczna porada medyczna uspokoi obawy rodziców lub potwierdzi chorobę i przyspieszy prawidłowe leczenie. Pamiętajmy, że wymioty i biegunka bardzo szybko prowadzą do odwodnienia niemowlęcia. 

Czytaj też:  >> Becikowe 2021: jakie formalności, kryterium dochodowe i WNIOSEK do pobrania